تبلیغات
جامعه شناسی - تجربه های خانه داری

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

شنبه 25 دی 1389-03:37 ب.ظ
تجربه ها

در این جا مجموعه ای از تجربه هایی كه برای دختران مفید است ذكر می گردد به امید آن كه از آنها بهره جویند و پند گیرند .

رنگ لباس های مشكی

اگر می خواهید لباسهای مشكی ، از رنگ و جلای بیشتری برخوردار شود ، آنها را در داخل آب اسفناج قرار دهید .

حفظ ماشین لباسشویی

اگر می خواهید عمر ماشین لباسشویی خود را بیشتر كنید ، ماهی یكی دو بار ، روی قسمتهایی كه احتمال زنگ زدگی آنها می رود ، كمی وازلین بمالید .

برای پوشانیدن سوراخ میخ

برای پوشانیدن سوراخ میخ دیوار ، از خمیر دندان استفاده كنید ، و سپس روی آن را با یك اسنفج مرطوب صاف كنید .

برای جلوگیری از سر رفتن شیر

برای جلوگیری از سر رفتن شیر در هنگام جوشانیدن ، لبه ی ظرف را با روغن خالص چرب كنید .

برای پاك كردن ظروف آلومینیوم

برای پاك كردن ظروف آلومینیوم ، چند قاشق سركه ی داغ به كار ببرید .

رفع ترك در ظروف چینی

برای رفع ترك در ظروف چینی ، ظرف را چهل و پنج دقیقه در ظرفی از شیر بجوشانید تا ترك آن از بین برود و چینی استحكام خود را باز یابد .

برای دوری از پشه

برای دور كردن پشه از خود ، كمی آب لیمو ترش به دست و پای خود بمالید ، زیرا پشه ها از بوی لیمو متنفرند .

برای شفافیت ظروف استیل

برای شفاف كردن قاشق و چنگال و ظروف استیل آنها را با روغن زیتون مالش دهید .

برای جدا كردن دو استكان

برای جدا كردن دو استكان یا لیوان از هم لیوان یا استكان زیر را در آب گرم گذاشته و بالایی را از آب سرد پر كنید .

باز كردن گرفتگی لوله (سینك ظرفشویی)

یك فنجان نمك و یك فنجان جوش شیرین را مخلوط كرده ، در دهانه ی مجرای خروجی سینك قرار دهید . سپس یك كتری آب كاملاً جوشیده روی آنها بریزید . مواد ریخته شده ، به مرور داخل لوله شده ، چربی داخل لوله را در خود حل می كنند و باعث باز شدن لوله می گردند .

رفع بوی نامطبوع سینك ظرفشویی

نیمی از پوست لیموی ترش یا پرتقال را رنده كنید تا كاملاً ریز گردد ، سپس آن را در داخل لوله بریزید . بدین وسیله بوی نامطبوع برطرف می گردد .

پاك كردن داخل ماشین رختشویی

حدود یك لیتر سركه در ماشین رختشویی ریخته ، ماشین را روشن كنید تا تمام مراحل شستشو را انجام دهد . سركه باعث تمیز شدن لوله ها و داخل ماشین رختشویی می شود .

رفع بوی نامطبوع داخل یخچال

ظرف كوچكی را انتخاب كرده ، چند تكه ذغال در داخل آن بگذارید و در یخچال قرار دهید و یا به جای ذغال ، مقداری جوش شیرین در ظرف ریخته ، در یخچال قرار دهید و یا مقدار كمی وانیل بر روی پنبه ای ریخته ، در یخچال قرار دهید .

برطرف كردن رسوپ سماور و كتری

برای برطرف كردن رسوب ایجاد شده محلولی از آب و سركه (50-50) داخل آنها ریخته ، بجوشانید . سپس ، كتری یا سماور را برای دوازده ساعت یا بیشتر با بودن محلول ذكر شده در آن ، در جایی نگهدارید . بعد از طی شدن مدت لازم ، رسوب به راحتی از جداره ی آن كنده می شود . آن گاه با آب ، كاملاً داخل آن را بشویید .

لكه ی آب میوه

لكه ی میوه هایی كه رنگین هستند - مانند آب آلبالو - را می توان با محلول « ئیدرو سولفیت دو سود » یا با آب و « آمونیاك» شستشو داد .

لكه ی جوهر

برای پارچه هایی كه نخی و سفید هستند ، می توان از آب ژاول استفاده كرد . ولی در مورد پارچه های رنگی ، محل لكه را با محلول « جوهر لیمو » خیس كرده ، در آفتاب بگذارید . بعد از مدتی لكه ی جوهر برطرف می شود .

لكه ی زردی اتو

گاهی بعد از اتو كشیدن ممكن است لكه زردی روی لباس باقی بماند . این لكه را می توان با محلول آب اكسیژنه برطرف كرد.

لكه ی خون

لكه ی خون را باید هر چه زودتر تمیز كنید ؛ زیرا اگر مدنی بماند ، تمیز كردنش مشكل خواهد بود . باید پارچه ی آغشته به لكه ی خون را ابتدا با آب سرد شست و یك بار هم با آب و صابون .

لكه ی شمع

ابتدا پارچه ای را كه لكه ی شمع دارد ، در میان فریزر قرار داده ، تا لكه ی شمع یخ ببندد و سپس با نوك كارد از روی پارچه تراشیده شود . آن گاه زیر و روی محل لكه را با دستمال كاغذی پوشانیده ، بعد اتوی ملایمی روی كاغذ كشیده شود . شمع در اثر حرارت ، آب می شود و به وسیله دستمال كاغذی جذب ، و لكه از بین می رود . بعد از این مرحله ،با پودر تمیز كننده ، شستشو شود .

برای برطرف كردن شوری غذا

برای از بین بردن شوری غذا ، قطعه ای قند میان آن نگهدارید و بیست ثانیه صبر كنید . و نمك اضافی غذا را به خود می كشد .


برای سفید شدن برنج

برای سفید شدن برنج ، بعد از ده دقیقه جوشیدن ، آب لیمو یا سركه به درون آن بریزید .

زبری پوست دست

برای برطرف كردن زبری پوست دست ، مقداری آب گرم تهیه نموده ، كمی نمك و آب لیمو در آن بریزید . سپس ، دستان خود را در آن ماساژ دهید .

عدسی های عینك

عدسی عینك را با چند قطره سركه و دستمال لطیف ، بدون پرز ، پاك كنید تا شفاف و بدون لكه شود .

پاك كردن گل های مصنوعی

برای پاك كردن گلهای مصنوعی ، آنها را در یك كیسه ی نایلونی قرار داده و مقداری نمك داخل آن ریخته ، خوب تكان دهید . نمك چرگ گلها را به خود جذب می كند .

خودكار

خودكاری كه جوهر آن از نوك بیرون زده و خوب نمی نویسد ، كافی است نوك آن را در فیلتر سیگاری فرو كرده و چند بار به دور خودش بگردانید تا دوباره آماده استفاده گردد .

شمع

برای این كه شمع طولانی تر سوخته ، كمتر اشك بدهد ، بهتر است چند ساعت قبل از استفاده ، آن را در فریزر یخچال قرار دهید . برای پاك كردن شمعدانی كه شمع برروی آن چكیده و سفت شده است ، بهتر است شمعدانی را زیر آب جوش گرفته ، سپس با حوله ای تمام قسمت هایی كه شمع چسبیده است ، پاك كنید .

دود و بوی سیگار

برای خنثی كردن دود سیگار در اطاق یك شمع روشن كنید ، یا در ظرف های كوچكی مقداری سركه در گوشه و كنار اطاق قرار دهید .

جلوگیری از چسبیدن غذا به تابه

قبل از ریختن تخم مرغ یا مایع كوكو و غیره ، روغن را در ماهیتابه خوب داغ كنید .

جلوگیریاز دود كردن فر

برای جلوگیری از دود كردن فرّ ، یك لیوان آب در سینی زیرین فرّ زیخته ، بعد فرّ را روشن كنید و غذا را در آن قرار دهید . آب موجود در سینی ، چربی ریخته شده را در خود گرفته ، از دود كردن آن جلوگیری می كند .

برطرف كردن بوی نامطبوع بعضی غذاها به هنگام طبخ

برای برطرف كردن بوی نامطبوع بعضی غذاها به هنگام طبخ ، مقداری سیر یا پیاز و یا سركه ، در ظرف ریخته ، بگذارید با غذا بپزد .

تُرد كردن گوشت

هنگام پختن گوشت های یخزده ، یك قاشق سركه به آب بیفزاید . تا ترد شوند و نیز گوشت هایی را كه سفت هستند ، در مخلوطی از سركه و روغن سالاد به مدت دو ساعت بخوابانید تا زودتر پخته شوند .

جلوگیری از سر رفتن غذا

برای جلو گیری از سر رفتن غذا هنگام طبخ برنج یا ماكارونی ، یك قاشق كره یا روغن سالاد به آب آن بیفزایید . روغن ، باعث جلوگیری از به هم چسبیدن و سر رفتن آن می گردد .

تازه نگهداشتن میوه ی پوست كنده

در یك كاسه آب ، مقداری آب لیمو اضافه كرده ، میوه ی پوست كنده را در آن خیس كنید و سپس در یخچال قرار دهید .

روان كردن نمكدان

برای روان كردن نمكدان تا نمك به راحتی از آن ریخته شود ، مقدار 5 تا 10 دانه برنج خام را در آن قرار دهید . این عمل باعث گرفتن رطوبت داخل نمكدان می شود و نمك به راحتی از آن بیرو نمی آید .

پوست كندن و یا خرد كردن پیاز بدون اشك ریختن

برای جلوگیری از جاری شدن اشك چشم ، در موقع پوست كندن پیاز ، سر و ته پیاز را اول نبرید ، بلكه بعد از پوست كندن ، آن را ببرید و پیاز را زیر آب پوست بكنید . در موقع خرد كردن پیاز ، هر چند لحظه یكبار دستهای خود را زیر آب بگیرید .

شیوه كندن پوست گوجه و میوه های پوست نازك

گوجه فرنگی یا میوه ی پوست نازك - همچون آلو - را بری یك دقیقه در ظرف آب جوش قرار داده ، بعد از خارج كردن از ظرف ، با نوك چاقوی تیزی پوست آنها را به راحتی می توان بكَنید .

صرفه جویی در روغن هنگام سرخ كردن

برای صرفه جویی در سرخ كردن غذاهایی كه روغن زیادی به خود جذب می كنند ، می توان یك قاشق سركه به آن اضافه كرد نا جلوی جذب روغن را به غذا بگیرد .

غذای شور

اگر سوپ و تاس كباب شور شده باشد ، سیب زمینی خام به آن اضافه كنید . شوری غذا را به خود جذب می كند و یا یك قاشق سركه به آن اضافه كنید .

غذای شیرین

اگر غذای بیش از اندازه شیرین شده است ، كمی نمك یا یك قاشق سركه به آن اضافه كنید تا شیرینی آن خنثی شود


تاریخ آخرین ویرایش:- -